Jak zacząć?


Aikido Rei

Jak mogę rozpocząć trening Aikido?

By zacząć trening Aikido niezbędne jest znalezienie dojo (miejsca do treningu) w pobliżu. Informacji na temat lokalizacji dojo można szukać w internecie, książkach telefonicznych, na znakach drogowych i w magazynach związanych z Aikido i sztukami walki. Powinieneś odwiedzić każdą szkołę, którą bierzesz pod uwagę, by zobaczyć na własne oczy jaka jest szkoła, instruktor, studenci, atmosfera i treningi same w sobie. Unikaj szkół, które nie wpuszczają obserwatorów, lub które nie wzbudzają w tobie pozytywnych odczuć. Pamiętaj, że atmosfera lub "wibracje" szkoły pochodzą od jej członków i to są ludzie, z którymi będziesz ściśle pracował i trenował. Wybierz rozważnie! Szkoła powinna być również akredytowana przez narodową (lub międzynarodową) organizację a instruktorzy powinni posiadać legitymowane certyfikaty.

Zapytaj, czy dojo oferuje wstępne lub próbne członkostwo. Niektóre oferują zajęcia zapoznawcze lub 6-8 tygodniowe sesje jako "poznanie Aikido". Tego typu kurs jest dobrym sposobem dla Ciebie na poznanie i spróbowanie sztuki oraz zorientowanie się, czy jest dla Ciebie odpowiednia.

Gdy już znalazłeś dojo i zdecydowałeś się na rozpoczęcie lub kontynuację treningów, powinieneś spróbować uczestniczyć w zajęciach przynajmniej dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu wystarczy na podstawowe zapoznanie się ze sztuką, lecz by się uczyć i utrwalać umiejętności lepiej jest uczęszczać częściej, jak tylko grafik treningowy i czynniki zewnętrzne pozwolą.