Aikido a samoobrona


Czy Aikido jest dobre do samoobrony?

Morihei Ueshiba O\'Sensei Aikido jest bardzo efektywną w samoobronie sztuką walki, nie tylko dlatego, że uczy nas jak obronić się przed rozmaitymi atakami. Jest także treningiem stanu naszego umysłu i kondycji psychicznej. Poprawiona postawa i oddech pozwala nam lepiej dopasować się do naszej budowy; pozytywny stan umysłu wpływa na sposób poruszania się w otaczającym nas świecie oraz na sposób, w jaki inni nas odbierają. Zdolność utrzymania naszego fizycznego centrum i mentalnego spokoju pomaga nam radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz w rozwiązywaniu konfliktów w rozmaitych sytuacjach - w dojo, na ulicy, w szkole, na spotkaniu businessowym lub w domu.

katame waza

Większość sztuk walki pomaga nam rozwijać fizyczne aspekty, jak równowaga, timing, reakcje i odruchy. Jednym z celów systematycznego treningu jest zamiana tych rzeczy ze świadomych procesów na automatyczny odruch.

Aikido również pomaga nam rozwijać ducha, poczucie powodzenia, świadomość i współczucie. Wielopłaszczyznowe spojrzenie na trening Aikido czyni nas silniejszymi i lepszymi ludźmi, zdolnymi lepiej przenikać lub bronić się przed negatywnymi sytuacjami.

Na całym świecie Aikido wykorzystywane jest jako element szkolenia służb mundurowych, jako skuteczna forma samoobrony niewymagająca wyrządzenia krzywdy drugiej osobie.