Historia Aikido
Historia Aikido


Aikido, tradycyjna japońska sztuka walki została stworzona na początku ubiegłego wieku przez Morihei Ueshiba (1883-1969), znanego obecnie jako O\'Sensei (czcigodny nauczyciel). Morihei Ueshiba O\'Sensei, Aikido Kaiso (twórca), urodził się w 1883 w Tanabe, przybrzeżnym mieście w południowej Japonii. Od czasu swej młodości studiował rozmaite sztuki walki, w skład których weszło sumo, szermierka mieczami, techniki włóczni i kija oraz rozliczne style jiujutsu, w szczególności style Yagyu i Daito.

Twórca Aikido Morihei Ueshiba

Aikido Kaiso - twórca Aikido

Od swej młodości Ueshiba był bardzo wrażliwą i uduchowioną osobą. Pod wpływem charyzmatycznego duchowego przywódcy i artysty Onisaburo Deguchi uczynił z swego treningu sztuk wojennych środek do osobistego oczyszczenia i treningu duchowego.

Czasy życia O\'Senseia były dla Japonii czasem zaangażowania w jedne z najkrwawszych konfliktów dwudziestego wieku, jak wojna na Pacyfiku. Właśnie wtedy stworzył on Aikido i głosił, że jest to droga do łączenia ze sobą ludzi całego świata razem, w pokoju. W ten sposób Aikido staje się naprawdę Budo - drogą wojownika - raczej, niż tylko bujutsu (techniką walki) czy też bugei (sztuką wojenną). Gdy trening sztuki walki jest nie tylko środkiem do pokonania przeciwników, ale także drogą samodoskonalenia się, to ta sztuka może być nazwana Budo. Sławne motto O\'Sensei "Masakatsu Agatsu" zawiera w sobie esencję duchu Aikido: "Prawdziwe zwycięstwo, to zwycięstwo nad samym sobą".

Morihei Ueshiba O\'Sensei

Niewiarygodne doświadczenie techniczne i charyzma przyniosła twórcy niewiarygodne wsparcie od wysokich rangą oficerów, członków rządu i rodziny cesarskiej. W 1969 roku został pośmiertnie uhonorowany Medalem Cesarskim za swoje unikalne osiągnięcia. Jednakże to nie honory, a uniwersalność poglądów i jego wizja Drogi Sztuk Walki otwartej dla wszystkich szczerych ludzi na całym świecie doprowadziła do fenomenalnego rozwoju Aikido. Najszlachetniejsze filozofie i intencje samurai stały się częścią światowej kultury i dały mentalne wsparcie milionom ludzi wszystkich kultur; stało się tak w większości dzięki ogromnemu wpływowi O\'Sensei Morihei Ueshiby.




Kisshomaru Ueshiba

Nidai Doshu - Drugi Doshu Aikido

Kisshomaru Ueshiba, Nidai Doshu (drugi "mistrz drogi" Aikido), syn Morihei Ueshiby, urodził się w 1922 roku. Od wczesnej młodości trenował pod okiem ojca. Podczas zawieruchy wojennej, gdy bombardowania zamieniło znaczną część Tokyo w ruiny, to właśnie on pozostał w mieście i dbał o oryginalny budynek dojo. Po wojnie, gdy Aikido wkroczyło w swój złoty wiek i zaczęło przykuwać uwagę, był niezbędny w zarządzaniu i organizacji Seidan Hojin Aikikai - zarejestrowanej przez rząd organizacji, która istnieje do dziś jako centrum światowego Aikido. Po śmierci O\'Sensei w 1969, Kisshomaru Ueshiba został obwołany drugim Doshu Aikido.


Kisshomaru Ueshiba Doshu

Od tamtej pory Doshu po cichu skoncentrował się na propagowaniu Aikido na arenie międzynarodowej. Niewiarygodna ekspansja sztuki i miliony ćwiczących można w większości nazwać jego dziełem. To właśnie on koordynował zamorskie wyprawy japońskich Shihanów, rozwijając w ten sposób podwaliny dużych organizacji w innych krajach. On także podtrzymywał silne wsparcie urzędników rządowych i japońskich biznesmenów, oraz zbudował nowe wsparcie tego typu na całym świecie. Wiele jego publikacji o technice czy filozofii Aikido przyczyniło się do dalszego rozprzestrzeniania wpływu Aikido. Wysokie standardy i profesjonalność treningu Aikido oraz szacunek, jaki zyskało, są wynikiem tych działań.
W 1999 Kisshomaru Ueshiba zmarł w Tokyo, po owocnej metamorfozie wizji ojca w ruch międzynarodowy.


Moriteru Ueshiba - Doshu Aikido

Aikido Doshu Moriteru Ueshiba

Moriteru Ueshiba, syn Kisshomaru Ueshiby, został obwołany Sandai (trzecim) Doshu wkrótce po śmierci ojca; przed tym wydarzeniem służył jako Aikikai Hombu Dojo-cho (dyrektor głównego dojo). Obecnie przejąwszy przywództwo w organizacji Aikikai, Doshu poświęcił swe życie na trening i nauczanie. Świat Aikido ma wysokie oczekiwania, że w czasie jego przywództwa Aikido ciągle będzie się rozwijać i rozszerzać, wypełniając marzenie O\'Sensei.


Shihan Fumio Toyoda

Shihan Fumio Toyoda

Shihan Fumio Toyoda był uchideshi u Doshu Kisshomaru Ueshiby, trenował również u Sensei Koichi Tohei, pierwszego szefa instruktora w Hombu Dojo. Jako profesjonalny instruktor w światowej kwaterze głównej Aikido, Toyoda Shihan miał możliwość podróżowania i trenowania w Japonii, by koniec końców osiedlić się w USA. Wyznaczony do przekazywania bezpośredniej linii Aikido rodziny Ueshiba, Toyoda Shihan aktywnie zaangażował się w rozwój następnej generacji instruktorów na poziomie Shihanów poprzez swoje programy uchideshi, seminaria instruktorskie i inne wydarzenia. Jakość, profesjonalizm treningów Aikido są kluczem do przyszłego przetrwania i rozwoju Aikido; one właśnie stały się wyznacznikiem organizacji Toyody Shihana. W ten sposób przekaz Aikido będzie stale przekazywany następnym pokoleniom.